top of page

Mereng Öpücükleri


Geçtiğimiz haftalarda Peggy Porschen'in "Butik Pastacılık" kitabında yer alan mereng öpücüklerini yapmıştım, aslında bildiğimiz beze tarifinden pek bir farkı yok, hatta uzun bir pişme süresi olduğu için sabır gerektiriyor ama hiç çatlamayan, rengini kaybetmeyen tatlı mı tatlı merengleriniz oluyor :) Raf ömrü uzun olduğu için çat kapı gelen misafirleriniz için de şık bir kurtarıcı oluyor.


Malzemeler:


100 gr yumurta akı (3 büyük yumurta)

Bir tutam tuz

100 gr toz şeker, elenmiş

1 çay kaşığı vanilya özü

100 gr pudra şekeri

Renkli gıda boyası (Ben AmeriColor'ın electric pink ve electric green renklerini kullandım)


Yapılışı:


Fırını önceden 80 dereceye ayarlayıp ısıtın. İki pişirme tepsisini yağlı kağıtla kaplayın.


Yumurta akını ve tuzu mikser kabına koyarak yüksek hızla çırpmaya başlayın. Kullandığınız kabın içinde yağ olmamasına dikkat edin, aksi takdirde yumurta akı iyice çırpılmaz.


Yumurta akı koyulaşmaya başladığında toz şekeri yavaş yavaş karışıma ekleyin. Mereng hamuru koyu bir kıvama gelip, yüzeyi parlaklaşınca çırpmayı bırakın; karışımı fazla çırpmamaya dikkat edin.


Vanilya özünü ekleyin ve plastik bir spatula yardımıyla pudra şekerini mereng hamuruna yavaş yavaş ve katlayarak karıştırın.


Karışımı ne renklerde yapmak istiyorsanız o kadar eşit parçalara ayırın. Ben ikiye bölüp yeşil ve pembe gıda boyalarıyla renklendirdim.


Tüm sıkma torbalarına yıldız şeklindeki uçları takın ve her birini farklı renkte bir karışımla doldurun. Yağlı kağıtla kaplı tepsilere küçük çiçeğimsi rozetler şeklinde sıkın.


Merengleri, önceden ısıtılmış fırında 2-3 saat veya tamamen kuruyana kadar pişirin.


Kuru veya hava geçirmeyen bir kapta saklarsanız bu küçük merengler 3 ay boyunca tazeliğini korur.


Afiyet olsun :)

bottom of page